Kolon Hidroterapi Nasıl Uygulanır?

Kolon Hidroterapi Nasıl Uygulanır?

Bir kolon hidroterapi seansında bir sedye üzerine yatırılan kişiye rektal yoldan bir tüp bağlanmaktadır. Bu tüp, suyun ısısını, hacmini ve verilme frekansını ayarlayan bir cihazla birleştirilerek yaklaşık 40-45 dakika süreyle ve 5-6 defa kişinin bağırsağı suyla doldurulup boşaltılmaktadır. Kolon hidroterapi, tek kullanımlık sarf malzemesiyle ve son derece hijyenik bir ortamda yapılan konforlu bir uygulamadır. Bağırsak yıkaması genelde 37-38 derecelik suyla ve arada bir kısa süreler için verilen 25 derecelik suyla yapılmaktadır. Bu şekilde bağırsak uyarılarak hem düzleşip şişmesi önlenmekte, hem de bağırsağın dolaşımı arttırılarak kasılma gücü arttırılmış olmaktadır. Kolon hidroterapiyle bağırsak kıvrımlarında biriken atık maddeler verilen suyla birlikte boşaltılarak temizlenir. Böylece sağlıklı bir bağırsak florasının oluşmasına ortam hazırlanmış olunur. Kolon hidroterapiyle kalın bağırsak tamamen temizlenir. Enema gibi uygulamalarsa, sadece sigmoid kolonu temizler ki, bu bağırsağın ilk 20-30 santimetresidir.

Kolon hidroterapi öncesinde hafif ve az yenmesi önerilir. Uygulamadan 1-2 saat önce sodyum sülfat tuzu veya veya benzeri bir tuzlu sıvı içilerek bağırsağın daha kolay boşalması sağlanır. Kolon hidroterapi öncesinde yapılacak enema ise rektumu boşaltarak kolon hidroterapinin etkisini arttıracaktır. Seans sonrasında besleyici yiyecek ve içecekler –sebze çorbası, meyve ve seze suları- içilmesi önerilir.

Kolon hidroterapinin etkisini arttırmak için arınmaya yönelik bir beslenme, ozon tedavisi, masaj, egzersiz, manyetik alan tedavisi gibi uygulamalarla bir arada yaptırılması önerilir.

Önceki yazımızda kolon hidroterapi nedir’i açıklamıştır. Bir sonraki yazımızda ise Kolon Hidroterapi’nin hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine değineceğiz.