Kolon Hidroterapi Nedir?

Kolon Hidroterapi Nedir?

Bağırsaklar, ikinci beynimiz…

İnsanlık bunu hep sezmiştir. Hislerin makamı vücudun tam merkezindedir. Midede, heyecandan “kelebekler uçuşur”, öfke mideye “vurur”.

Artık, bilim dünyası da bunu doğruluyor ve karın bölgesi, mükemmel sindirim sistemi, tiksindirici içeriği ile araştırmaların ilgi odağı oluyor. New York Columbia Üniversitesi Anatomi ve Hücre Biyoloji Bölüm Başkanı Nörobilimci Michael Gershon, bunun sebebini bağırsaklardaki ‘‘beyin” olarak tanımlıyor. Bilim ve toplum tarafından tabu kabul edilen ve çirkin görülen bağırsaklar, yüz milyonlarca sinir hücresi tarafından çevrilmiş olup omurgadan daha fazla nörona sahiptir. Nörobilimcilerin keşfine göre, bu “ikinci beyin” neredeyse kafadaki beynin bir ikizi; hücre tipi, etken maddeleri ve reseptörleri ile kafadaki beynin birebir aynısıdır.

Bağırsak temizliği, insanoğlunun binlerce yıldan beri hastalıklarının tedavisi için uyguladığı bir arınma yöntemidir. Örneğin 4000 yılı aşkın bir tarihi olan yoga öğretisinde bağırsak temizliğinin genel sağlık için önemi vurgulanmaktadır. Basti yoga öğretisinde bağırsak temizliğinin, Jala Basti de bu amaçla gerçekleştirilen bağırsak lavmanının adıdır. Tarih boyunca bağırsak temizliğinin çeşitli şekilleri vücuttaki zehirleri atmak ve kronik hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Milat öncesi zamanlara ait Mısır papirüslerinde yazıldığı gibi, insanoğlu bağırsağa zaman zaman at sütü, eşek sütü, bal, sirke, zeytinyağı, sarımsak gibi doğal gıdalar vererek şifa aramıştır. Binlerce yıldan beri bilinen bağırsak temizliğinin en modern ve en etkili şekli kolon hidroterapidir.

Bağırsaklar bedenimizin bağışıklık sisteminin en önemli organıdırlar. Bedenin birçok hastalığının temel nedeni bağırsakların iyi çalışmamasıdır. Bağırsakların çalışmamaya başlaması aynı zamanda buradan salgılanmakta ve emilmekte olan birçok hormon veya enzimin dengelerinde bozulmalara neden olur. Bağırsakları iyi çalışmayan insan; psikolojik ve metabolik birçok hastalığının aynı zamanda bağışıklık sisteminin bozuk olmasının temel nedeninin bu durumdan kaynaklandığını bilmez. Bu yüzden normal bir barsak florasına kavuşmak, kronik ve psikolojik pek çok hastalıktan kurtulmak amacıyla bağırsakların temizlenmesi son derece önem taşır.

Vücudu kimyasal atıklardan arındırmanın en önemli yolu kalın bağırsak duvarına yapışmış olan bu atıkların kolon hidroterapi ile temizlenmesidir. Kolon hidroterapi 40-45 dakika boyunca vücut ısısındaki suyun kalın bağırsak içinde dolaştırılması ile yapılan özel bir işlemdir. Kolon hidroterapi ile toksinlerden arınan kişi strese karşı daha dirençli, hastalıklara karşı daha güçlü olacak ve daha sağlıklı bir hayat sürdürecektir.

Kolon hidroterapi uygulamasını göz ardı edilmemesi gereken duygusal etkileri var. Size sıkıntı veren tüm katı atıklarla birlikte, geçmişin içinizi daraltan duygusal çöplerinden de, kolon hidroterapiyle kurtulabilirsiniz.

Kliniğimizden randevu alarak kolon hidroterapi hakkında bilgi alabilir ve terapiyi uygulayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda kolon hidroterapi uygulanmasını açıklayacağız.