Baş Ağrısından Doğal Yöntemlerle Kurtulun

 

 

Çoğu zaman nedensizce günümüzü mahveden baş ağrısını geçirmek için hemen ilaçlara başvurmayın!

Doğal yöntemler uygulayarak da geçirebileceğiniz baş ağrısı için ilaç kullanmak vücudunuza sandığınızdan daha çok zarar veriyor.

İşte size uygulayabileceğiniz doğal yöntemler:

Limon ve nanenin doğallığından yararlanın

Yarım limonun suyu ve 3 yaprak naneyi bir bardak su içerisine koyun ve bir süre bekletin. Ardından bir bezi bu suda ıslatıp alnınıza koyun ve bezi her 15 dakikada bir ıslatın.

Koku duyunuza dikkat edin!

Baş ağrısını tetikleyen duyulardan biri de yapay ve sentetik kokulardır. Çok güçlü ve yoğun kokular  baş ağrısı yapabilirler.

Nane yağı koklamak baş ağrınıza iyi gelecektir.

Ağrı eşiğinizi başka bir yere yönlendirin

Tıpkı buz gibi, başparmağınız ve işaret parmağınız arasındaki dokuyu sıkmanız acı eşiğinizi yönlendirecektir. Acı eşiğinizin yönlenmesi baş ağrınızı hafifletecektir.

Sıcak suyun yararını küçümsemeyin

Ayaklarınızı sıcak su içerisine koyup, ensenize buz dolu bir poşet koyabilirsiniz. Bu sayede sıcak ve soğuk farkı vücudunuzdaki kan akışını değiştirerek, kan damarlarınızın rahatlamasını sağlayıp baş ağrınızı azaltacaktır.

Zencefil her daim yardımcınız

1/3 T.K toz ya da taze rendelenmiş zencefili bir bardak sıcak su içerisine atın ve için. Zencefilin yoğun aroması ve bitkisel etkisi kan damarlarınızın genişlemesine neden olacağı için ağrınızı yavaş yavaş dindirecektir.

Papatya her derde deva!

Kimi zaman minik bebeklerin gaz sorunlarına ya da yetişkinlerin sindirim ve uyku sorunlarına yardımcı olan papatya baş ağrısının da çaresi.

Bir tencere içerisine su doldurun ve kaynaması için ateşin üzerine koyun. Tencere içerisine bir süzgeç yerleştirin ve süzgece taze ya da kuru papatya koyun ve üzerini kapatın. Bir süre sonra yumuşayan papatyalardan çıkan buharı içinize çekerek baş ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Kuru Yemişlere önem verin
Çiğ badem içerisindeki salisilin enzimi ile baş ağrınızı azaltacak en güzel yemiş olabilir. 20 tane yemeniz yeterli olacaktır. Her gün kabuklu ceviz, Kuru çekirdekli siyah üzüm, Hurma, Kuru dut, Kabuklu fındık yemelisiniz.

Başınızdaki baskıyı azaltmanın bir yolu da kalem!

Bir kalemi dişlerinizin arasına sıkıştırın ama güçlü bir şekilde ısırmayın. Alt çenenizin serbest kalması başınızdaki basıncı azaltarak ağrınızı hafifletecektir.

İngilizler çaydan anlarlar

Evinizi güzelleştiren kasımpatı 1980’li yıllarda İngiltere’de migren ilacı olarak kullanılmaktaymış.

Sizde kasımpatıyı çay olarak demleyin ve için, baş ağrılarınızı geçirecektir.

Mis kokulu lavantanın yağı sizin için bulunmaz nimet

Lavanta yağı rahatlatıcı özellik taşımasından dolayı birçok aroma terapi uygulamasında yer almaktadır. Baş ağrınız için uygulayabileceğiniz iki yöntem bulunmakta.

Yarım tencere kaynamış su içerisine 4-5 damla lavanta yağı damlatıp buharını solumanız sizi rahatlatacaktır.

Lavanta yağı ve badem yağını 1/3 oranında karıştırarak şakak bölgenize masaj yaparak uygulayın.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin!

Uyku düzeninizi bozmayın. Çok fazla televizyon ya da bilgisayara bakmayın/karşısında uyuyakalmayın. Çok yoğun ışıktan/güneşten/kokudan uzak durun. Sinüziti olanlar; nemli saçla bile dışarı çıkmayın.

Fazla kahve baş ağrısı yapabilir ama kararında tüketirseniz sizi baş ağrısından kurtarabilir de!

Kahve normal miktarlarda tüketildiğinde ağrının beyne ulaşmasını engelliyor, aynı zamanda içine sıkılan yarım limon da kafeinin hızlı etki etmesini sağlamakta.

Mineral eksikliğine dikkat etmelisiniz

Baş ağrısının baş sebeplerinden biri de mineral eksikliği, bu nedenle mineral dengenizi korumak için günde en az bir şişe maden suyu içmelisiniz.

 

 

 

Vücudunuz susuzluk yaşıyor olabilir

Günlük olarak en az iki lt. Taze su içmelisiniz. Kilonuza göre günlük su miktarını kendinize göre belirleyin

 

Hacamat taramanızı aksatmayın

Düzenli olarak uzman bir klinikte korunma amaçlı periyodik olarak hacamat taramanızı yaptırınız.

 

Sülük tedavisi de kan dolaşımınız için iyi gelir

Kafa ve kulak arkalarına, ense kısmına uzman bir klinikte uygulama yapmanız ciddi boyutlarda tüm ağrılara iyi gelir ve kan dolaşımınız düzene gireceğinden rahatlama sağlar.