Baş Ağrısı

Baş ağrısı

Endişe, asabiyet, göz yorgunluğu, duruş bozuklukları, boyun ve omuz kaslarında tutulma gibi etkenler, stres kaynaklı baş ağrısına sebep olur. Migren ağrıları ise başta bulunan damarların genişlemesi ile oluşur. Soğuk algınlığı, grip, alerji, adet dönemi öncesi gerginlik ve hazımsızlık da baş ağrısına sebep olur.

Çözümler;

  • Hacamat taraması ile kan dolaşımı hızlanır ve tüm dokulardaki toksik maddeler atılacağı için rahatlama sağlanmış olur.
  • Migren ağrısında Sülük seansları ile damarlardaki genleşmeler önlenir ve damarlardaki tüm tıkanıklıklar açılınca kan akışı düzene girer.
  • Aromaterapi ile; Lavanta fiziksel ve zihinsel stresi yatıştırır. Mercanköşk ve lavanta esansiyel yağlarından beşer damlayı bir kap serin suyun içine damlatın. İki el bezini bu suya batırıp çıkardıktan sonra hafifçe sıkın sırt üstü uzanıp bezlerden birini alnınıza, diğerini ensenize koyup 30 dk.bu şekilde dinlenin.
  • Stres kaynaklı baş ağrısını hafifletmek için birkaç damla lavanta esansiyel yağı ile şakalarınıza masaj yapın.
  • Baş ağrısı için ayaklarınızı dayanabileceğiniz kadar sıcak su dolu bir leğene sokarak 15 dk dinlendirin. Aynı anada buzlu suda bekletip hafif sıktığınız bezi şakak, ense veya ağrının yoğun olduğu bölgeye uygulayın. Sıcak su damarları genişleterek ayaklara daha fazla kan akmasını sağlarken, soğuk kompres baştaki damarları daraltarak bu bölgeye daha az kan akmasını sağlayacak dolayısı ile ağrınız hafifleyecektir.
  • Acı kırmızıbiber gibi keskin kokulu yiyecekler kan dolaşımı hızlandırır ve sinüslerin daha az mukus salgılamasını sağlar.
  • Migren için zencefil; İlk migren belirtilerinde bir tatlı kaşığının üçte biri kadar toz zencefil, bir bardak suyla karıştırarak için. Zencefil ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisiyle migren krizinin önünü alacaktır.

09.12.2017

Sabri Kaya

Kimyager