Sülük (Hirudoterapi) tedavisi

Sülük (Hirudoterapi) tedavisi

Sülük tedavisi eski çağlardan günümüze kadar insan sağlığında yüzeysel olarak değil tüm vücut için bütüncül bir tedavi olarak yaygın bir şekilde uygulanmıştır. Sülük tedavisi vasküler ve lenfatik sistemleri etkiler. Organizmanın bağışıklık sisteminin güçlenmesine, iç ve dış ortamların patojenik faktörlerine karşı direncin artmasına neden olan bir biyokimyasal reaksiyon oluşturur.

Genel olarak vücut ısısını dengeler, kan basıncını normalleştirir, kan şekeri seviyelerini düzenler ve genel sağlık durumunun yeniden edilmesine yardımcı olur. Sülük tedavisi başladığı zaman sülük bünyesinde bulunan biyoaktif enzimleri kan dolaşımına verir ve bağışıklık sistemi derhal uyarılır ve otomatik olarak hastanın doğal savunma mekanizmasını devreye sokar. Bu terapiden sonra bazı tepkimeler olabilir cilt tahrişi, kaşıntılar, halsizlik vb. bunlar tedavinin bir parçasıdır.

Tıbbi sülükler kan pıhtılaşmasına karşı yardımcı olan kan dolaşımı içerisinde dolaşımı engelleyen kan pıhtısı oluşumunu azaltan iyi bir pıhtılaşma önleyici ajana sahiptirler. Sülükler aynı zamanda kandaki mikropları arıtabilen aktif bir biyolojik maddeler içerirler. Bir sülük tarafından üretilen biyolojik aktif maddeler dokularda oksijen ve besin maddeleri miktarını arttırma, damarları genişletme, arterlerdeki kan basıncını düşürme, ağrıyı yatıştırma ve vasküler spazmları hafifletme kabiliyetine sahiptir. Klinik araştırmalar sülük tedavisinin arter doku ve damar sistemindeki kan dolaşımını düzeltip güçlendirerek Ateroskleeroz hastalarına yardımcı olma becerisine sahip olduğunu göstermektedir. Bu durum bedende daha sağlıklı vaskuler duvarlar ve daha düşük kan viskozitesi sağlar.

Sülükler bir organizmanın zehirli maddelerden saflaştırılmasını sağlayabilir ve başka yollar ile ulaşılamayan bazı organları tedavi edebilir.

Tıbbi sülük tedavisi bir iyileştirme yöntemi olarak da bir önleyici tedavi olarak ta eşit derecede etkilidir.

Sülük tedavisi yüzeysel bir işlem değildir yalnızca yerel organlara fayda sağlayan mekanik bir kanama olmak yerine, tüm vücut için bütüncül bir tedavi olarak görülebilecek karmaşık bir süreçtir.