Sağlıklı Yaşam İçin Tavsiyeler

Sağlıklı Yaşam İçin Tavsiyeler

Sağlık bir tercihtir. Onu tercih etmeyi öğrenin.

Özünde insanlar yalnızca tek bir hastalığa yakalanırlar. Hastalık ister bir soğuk algınlığı, isterse depresyon gibi zihinsel bir rahatsızlık, isterse kanser olsun, tüm hastalıklar işlev bozukluğu gösteren hücrelerin bir neticesidir. Bu işlev bozukluğu gösteren hücreler teorisi, sağlık ve hastalığa dair tüm bilinmezleri açığa çıkarır ve insanları neyin hasta edip neyin sağlıklı kıldığına dair bütünleştirici bir anlayış sağlar.

Hastalığın, hücresel işlev bozukluğunun iki sebebi vardır. Yetersiz beslenme ,(besin maddesi eksikliği) ve toksikliktir. (aşırı toksin)

Bu iki sebep, günlük yaşamın altı alanında kendini gösterir. İnsanların hastalık ya da sağlık yolunda seçtikleri altı yol. Bu altı yolun üzerinde vücudunuzun ihtiyaçlarına karşılık verirseniz hücrelerinize ihtiyaç duydukları şeyi verir ve toksik olan olan her türlü maddeden uzak durur, dolayısı ile hastalanmazsınız.

Modern tıp adını verdiğimiz tıbbın neden hastalıkları olması gerektiği gibi iyileştiremediğini veya tedavi edemediğini bütünleştirici bir teori açıklamaktadır. Bu teori çoğu insanın hissettiği o acizlik yerine, güç, basitlik ve netlik sunmaktadır. Pek çok insan, sürekli birbirleri ile çelişkiler doğuran bilgi karmaşasında ve doktorların ilaçlar ve operasyonlar ile müdahale ettikleri binlerce hastalık içinde boğulmuş bir halde. Bu uzmanlar, semptomlar ve yan etkiler döngüsü, insanların hastalıklarına çare olmuyor ve genelde ya daha hastalanmalarına ya da ölümle yüzleşmelerine neden oluyor. Sonuçta çaresiz kalıyoruz, çünkü neden hasta olduğumuzu ya da nasıl tekrar sağlıklı olacağımıza dair hiçbir fikrimiz yok.

Bu yeni yaklaşım sizden hastalık ve sağlık hakkındaki geleneksel düşünce sistemlerinde engin değişimler yapmanızı istiyor. Altı yol ile hastalığı önleyip tersine çevirerek, sağlıklı olma ve sağlıklı kalma gücünü elimize almış olursunuz.

Bu teori sizden modern tıp kutusunun dışında düşünmenizi istiyor. Yıllar içinde bu kutuyu yanlış bilgiler ile doldurmuş ve sizi iyileştirecek anlayıştan uzaklaşmış olabilirsiniz. Bu düşüncenin bizi nasıl köşeye sıkıştırabileceğini düşünün: stresin bizi hasta edebileceğini kabul ediyoruz da neden mutluluğun, kahkahanın, sevginin fıtratımıza uygun ve çevre dengesi ile uyumlu dengeli bir yaşamın bizi iyileştirebileceğine inanmakta güçlük çekiyoruz? Vücudumuza yabancı olan kimyasalları, reçeteli ilaç formunda vücudumuza sokmaktan çekinmiyoruz da, neden doğal maddelerin, özellikle doğru besinlerin bizi iyileştirebileceği gerçeğine şüphe ile yaklaşıyoruz? Bariz bir zehirlenmenin vücuda verebileceği zararı anlayışla karşılarken neden vücutlarımızda bizi biraz daha hasta eden küçük miktarlardaki toksik maddelerin yıkıcı etkilerini görmezden geliyoruz?

Vücudumuz muazzam bir iyileştirme kapasitesine sahiptir. Âmâ sizin düşündüğünüzden çok daha fazla savunmasızdır. Vücudumuz milyonlarca hücreden oluşur. Hücrelerin ihtiyaçları vardır ve onların iyi işlev görebilmeleri için bu ihtiyaçların karşılanması gerekir. Hücrelerimiz sağlıklıysa vücudumuz hastalanmaz. Hücrelerimiz ihtiyaç duydukları şeyleri almazsa ya da zarar görür ve zehirlenirse doğru işlev görmeyi bırakırlar ve siz hastalanırsınız.

Gereksinimlerini alan ve zehirden uzak duran hücreler sağlıklı işlev gösterir ve yaşınız, kalıtımsal olarak sahip olduğunuz genler, ya da maruz kaldığınız bakteriler ne olursa olsun size sağlıklı bir yaşam sunarlar. Sağlıklı hücreler hastalığı reddederler. Sağlıklı hücreleri olan hiçbir insanın bırakın hastalanmak, soğuğa yakalanmak için bile hiçbir sebep yoktur. Bugün hayatta olan insanlar, fark ettiğimizden daha çok hastadır ve genetik potansiyellerinden çok daha önce ölürler. Yüz yılı geçen sağlıklı bir yaşam bizim doğum hakkımız olmalıdır. İnsanı yaratan Allah insan metabolizmasına kendi yazılım programını kodlamıştır. Bu yazılım programına uygun doğal bir yaşam ortamı sunmuştur. Bu ekolojik doğal ortamda bize ikram edilen ve her coğrafi bölgeye uygun olan besinler ile beslendiğimizde bize takdir edilen ömrün sonuna kadar kaliteli ve sağlıklı bir şekilde hastalanmadan ruhumuzu teslim etme tercihi bize bırakılmıştır. Hastalığı bilinçli bir şekilde seçmeyiz, ama hastalıklara yol açan beslenme şeklimizi ve yaşam tarzımızı biz belirleriz.

Sağlık =pozitif şeyler eksi negatif şeyler

Sağlığımızın kalitesi, bedenimiz için yaptığımız pozitif şeyler eksi negatif şeyler ile belirlenir.

Aldığınız gıdalardaki etiketleri, ilaçlarınızın prospektüslerini ve sağlık sigortanızın kapsamını okuyor olabilirsiniz, âmâ sağlıklı olmak ve sağlıklı kalmak istiyorsanız, önce vücudumuzun ihtiyaçlarını anlamalısınız. Pek çok sağlık kitabı, tarifler, diyet listeleri, egzersiz programları, arkalarındaki mantığa dair hiçbir açıklama yapmadan körü körüne takip edilecek rutinler verirler.

Son olarak sağlık ve hastalık arasında hücre sağlığımızın iyiye veya kötüye gidebileceği altı yol vardır. Aşağıdaki yolları izleyerek sağlıklı ya da hasta olabiliriz.

1.Yol-Beslenme

Ne yerseniz osunuz. Hücrelerimizin en iyi şekilde işlev göstermelerine yardımcı olacak gıdalar seçmeyi ve hazırlamayı öğrenin.

2.Yol-Toksin

Toksin, normal hücresel işlevlere müdahale eden, dolayısı ile işlev bozukluğuna, yani hastalığa yol açan bir maddedir. Toksinlerin nerelerde ve onlardan nasıl kaçınılabileceğinizi öğrenin.

3.Yol-psikolojik

Beden ve zihin ayrılmaz bir ikilidir; ikisi birdir ve aynıdır. Olaylara, düşünce ve duygularımıza verdiğimiz tepkiler hücrelerimizi direkt etkiler.

4.Fiziksel

Hücrelerimiz ve bedenimiz, bir otomobil gibi fiziksel korunma ve bakım gerektirir. Yeterince egzersiz yapıyor, yeterince dinlenip güneş ışınlarına ve taze havaya maruz kalıyor musunuz?

5.Yol-Genetik

Genler hücrelerimizi etkiler, ama modern tıbbın bizi inandırdığı derecede değil. Genetik potansiyelinizi nasıl en uygun seviyeye getirebileceğinizi ve genetik hasardan nasıl korunabileceğinizi öğrenin.

6.Yol-Tıbbi

Modern tıp her yıl milyonlarca insanı hasta eder ve öldürür. İlacın hücrelerimizi nasıl etkilediğini, öğrenin ve hangi tedavilere ihtiyaç duyup hangilerine duymadığınız konusunda akılcı tercihlerde bulunun.

Şu anda bilmeniz gereken tek şey, bu yolların her birinde hangi yöne doğru ilerlediğinizi farkına varmanız-hastalığa mı, sağlığa mı-ve gerekli düzeltmeleri yapmanız gerektiğidir. Yalnızca bir veya iki yolda sağlığa doğru ilerleyip optimal sağlığa ulaşmayı bekleyemezsiniz. Çoğu yaklaşımlar doğru yoldadır, ancak resmin genelini görmeyi başaramazlar. Her altı yolu da göz önünde bulundurarak sağlıklı tercihler yapmak, vücudun kendi düzenleyip yenileme gücünü artırır.

Pozitif yönde, sağlığa doğru yapacağınız her tercih, yaşamınızı iyi yönde güçlendirecektir. Sağlığa doğru atacağınız her adım sizi gerçek potansiyelinize bir adım daha yaklaştırırken, hastalık riskinden uzaklaştırır. Ne kadar küçük olursa olsun her katkı çok önemlidir.