Ozon ve PRP Uygulaması

OZON VE PRP TEDAVİSİ

PRP (Platelet Rich Plazma) tedavisi platelet ya da trombosit dediğimiz kan hücrelerini içeren plazmanın cilt ve saçlı deri tedavilerinde deri altına enjeksiyon yöntemi ile uygulanmasıdır.

Plateletler onarıcı maddelerle yüklüdür ve doku onarımında başrol oynarlar. Bunu örneklemek gerekirse bir yaralanma durumunda plateletler yara bölgesinde toplanır ve başta growth faktör (büyüme faktörü) olmak üzere iyileştirici faktörleri ortama bırakıp kök hücrelerin bölgeye yönelmesini sağlarlar.

Prp desteği tedavisinde amaç, hasarlı doku ve bölgeye normal kan dolaşımı ile gidebilen trombositlerden daha çok ve aktif hücre göndererek iyileşmeyi hızlandırmaktır. Hücresel bazda bir tedavi yöntemi olduğu için diğer bir adı da “Regeneratif Hücre Tedavisi”dir.

Medikal ozon tedavisi birçok hastalığın tedavisinde destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır. Ozon terapi bağışıklık sistemini güçlendirip hücre oksijenlenmesini arttırır. Kanın dolaşım hızını arttırır. Yaşlanmayı geciktiren hücre yenilenmesini mümkün kılan ve organizmayı hastalıklara karşı mücadelede daha güçlü kılan, yan etkisi olmayan güvenilir, yaşam kalitesini arttıran bir tedavi şeklidir. Ozon atmosferde doğal olarak bulunan 3 oksijen atomundan oluşan yüksek enerjili bir moleküldür. Alman kimyacı Christian Friedrich Schnbeln tarafından 1840 yılında keşfedilmiştir. Dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan ozon terapi son yıllarda tamamlayıcı tıp uygulamalarının başında yer almaktadır.

Ozon tedavisi desteği birçok hastalıklarda kullanılmaktadır;

Kas ve eklem rahatsızlıkları

Bel ve boyun fıtıkları

Kronik yorgunluk sendromu ve stres

Kalp ve damar sisteminin düzenlenmesinde

İyileşmeyen yaralarda

Bağırsak hastalıkları

Astım ve alerjik hastalıklar

Hepatit ve viral hastalık

Yaşlanmayı önlemede