Madde Bağımlılığı

Bağımlılık Nedir?
Bağımlılık anlamı bakımından oldukça geniş bir kavramdır. Genel bir ifade ile bağımlılık kişinin zihinsel aktivitesi ile ilişkili patolojik bir davranışın yansıması olarak tanımlanmaktadır. Gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada bütün toplum ve kültürel düzeylerde görülen bu durum insanlık için büyük bir sorun oluşturmaktadır. Bağımlılığın gelişmesi tek bir faktörle açıklanamaz. Hem psikolojik, hem biyolojik hem de çevresel faktörlerin etkisinden söz edilmektedir. Fakat yadsınamayacak gerçek şudur ki; bağımlılıkta çevresel faktör süreç içinde ciddi bir etkiye sahiptir.
Alkol, sigara, madde, internet bağımlılığı ve daha birçok bağımlılık türünün varlığı bilinse de en yaygın olanlardan biri madde bağımlılığıdır. Özellikle 2000’li yılların başından bu yana Avrupa’dan ülkemize girişi sağlanan Spice, K2 ve çeşitli isimlerle satışı yapılan kullandığında Hint kenevirinin meydana getirdiği etkiye benzer etkiler oluşturan bu madde “Bonzai’dir”. Bu maddenin ülkemizde hızlıca yaygınlaşmasında kolay ulaşılabilir ve ucuz olmasının yanında yakın zamana kadar kan ya da idrar tahlilleri sonucu saptanamamasının kullanımın artışında katkısı büyüktür. Esrarın hissettirdiği geçici keyfin yaşanacağı garantisi sunularak satışı sürdürülmektedir. Keyif verici etkisi, duygu durumda rahatlamaya neden olacağı düşüncesiyle özellikle gençler tarafından tercih edilmektedir.
Çocuklarımızı bu zararlı maddelerden uzak tutmanın kolay olmadığını düşünen birçok aile olduğunu bilmekle birlikte önleyici adımların önce kendimizde başlayacağını söylemekte yarar görüyorum. Çocuklarımızın arkadaş çevresini oluşturma ya da seçme imkânına sahip olmak çok mümkün olmuyor gibi gözükebilir. Bu durum aynı zamanda onlar içinde çok kabul edilir olmayabilir. Ergenlik döneminde yalnızca otoriter tavır sergilemek yerine çocukluk dönemlerini verimli ve kaliteli bir şekilde sürdürmek çok daha önemli. Erken yaşlarda öğrenilenlerin meyvesi sonraki dönemlerde alınacaktır.
Bağımlılığın önlenmesinde ve tedavisinde bireyin aile ve toplumdan aldığı destek, süreci kolaylaştırır.

Uzm. Psk. Zeynep KAYA YÜKSEL