Hacamat ( Kupa Terapisi) Genel Bilgi

Hacamat:

Binlerce yıldır şifa kaynağı olarak kullanılan hacamat ne yazık ki unutulmaya yüz tutmuş durumda

Çin’den İngiltere’ye, Güney Amerika’dan Moğolistan’a dünyanın her yerinde binyıllardır kullanılan bir tedavi metodudur.

Binlerce yıldır dünyanın her yerinde uygulanmasına rağmen hiçbir yan etkisine rastlanmayan doğal, etkili ve kolay bir tedavi olabilir mi? Batılı doktorlar bir insanlık mirası olan hacamat terapisini keşfetmeye başlıyor.

Tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan bir tedavi yöntemi: Hacamat. Batılı bilim adamlarının kupa terapisi olarak tanımladığı bu tedavide amaç vücutta akıcılığı olmayan kirli kanı ve dokular arasındaki sıvıda (ekstravasküler sıvı) biriken atıkları dışarı almak.

Hacamat terapisinin temelleri kupalarla oluşturulan vakumun vücuttaki atıkları deri yüzeyine çıkarmasına dayanıyor. Sonra terapist iz bırakmayan 2 mm.’lik çiziklerle bu sıvıları dışarıya alıyor.

Hacamat 5000 yıllık tarihi olan ve Sümer’ ler dönemlerine kadar tarihi olan Çin tıbbında, tüm Asya ülkelerinde, Mezopotamya da ve tüm İslam coğrafyalarında uygulanmış, ibni- Sina  ve birçok hekim tarafından en çok başvurulan koruyucu sağlık terapisidir.

Peygamber efendimiz (S.A.V.) döneminde hacamat uygulaması eski dönemlerden intikal etmiş ve efendimiz bizzat ve sık sık kendisi de yaptırmıştır. Bu konu da hacamatı tüm ümmetine tavsiye etmiş ve hacamatta şifa vardır buyurmuşlardır.

Batıda uzun zamandır ilgi gören bu tedavi yöntemi Anadolu’da da oldukça iyi biliniyor. Hemen herkesin hafızasında kupa çeken bir büyükanne vardır.

Avrupa ülkelerinde son yıllarda Kupa terapisi adı altında birçok ülkede uygulamalar yapılmaktadır.İngilterede bizzat uzman hekimler tarafından kliniklerde uygulamalar devam etmekte ve kupa terapisi derneği ile eğitimler verilmektedir. Bu eğitim tüm Avrupa ülkelerinde akredite edilmiş durumdadır.

Hacamat Nedir?

Özel vakumlu kupalar ile kan alma yöntemi olan hacamat damardan kan aldırma yönteminden tamamen farklı bir uygulamadır. Uygulandığı bölgelerin özelliği nedeniyle klasik, damardan kan aldırma yönteminden farklı etkileri vardır. Hacamatın yapıldığı bölgelerde bulunan akupunktur noktalarının da ciddi bir şekilde uyarılması sonucu bu farklı etkileri ortaya çıkmaktadır.

Hacamat uygulanan bölgede mikrosirkülasyon artmakta dolaşım rahatlamaktadır. Kan ve dokulardan toksinlerin atılmasını sağlar.

Uygulamanın yapıldığı akupunktur bölgesinin özelliği ile alakalı olarak ilgili organlarda lenfatik drenajlar açılmış olur. Böylelikle o organların üzerindeki stres azalır.

Klinik çalışmalar ile ispatlanmış bir faydası da vücudun ürettiği tabii kortizonun artmasıdır. Bu da hacamat sonrası ağrılı durumların azalmasını hatta ağrıların yok olmasını sağlamaktadır.

Vücuttan kan çıkması nedeniyle yeni kan üretme mekanizmaları harekete geçmektedir.

Peygamber Efendimizin özellikle tavsiye ettiği bir uygulama olması nedeniyle Tıbbı nebevinin önemli tavsiyelerinden biri olan hacamat insanların ilgisini çekmekte ve yaptırmak isteyenlerin işi bilen ehil hekimleri bulmakta zorlandığı görülmektedir. Ancak hastalık durumunda ve tedavi amacıyla yapılacaksa vaktin önemi kalmamaktadır.

Hacamat yapılacaksa yapılacağı günden önceki gün hayvansal gıda alınmamalıdır. Tuz kullanımını da aza indirmek gerekir. Ayrıca efor gerektiren eylemlerden de kaçınılmalı dinlenmiş bir vücuda yapılmalıdır. Uygulamanın yapıldığı gün de bunlara riayet edilmeli ayrıca sıcak banyo yapılmamalıdır. Hayvansal ürünler tüketilmemelidir. İşlem bittikten sonra birkaç saat bir şey yenilmemesi de önemlidir.